שילוב חירשים בתעסוקה – מה יוצא לכם מזה?

האם ניתן לשלב עובדים חירשים, כבדי שמיעה ושומעים במקום אחד? מה הערך המוסף לשילוב זה? ובכן, יש מקומות שכבר עובדים כך הלכה למעשה באופן מוצלח ביותר.

במהלך הימים שנוכחתי ותרגמתי בהדרכת עובדים אשר התקיימה ב"מיטב דש" – קופות גמל ופנסיה,
התפעמתי והתרגשתי מהדינאמיקה בין העובדים החירשים, העובדים כבדי השמיעה והעובדים השומעים.
כמה יפה לראות פעולה בסיסית וחשובה כמו מבט עיניים הדרוש לתקשורת, פעולה אשר נשחקה עד דק במקומות עבודה בהם השגרה לחוצה ושוחקת.
התרגשתי מן החיבור והתקשורת בין העובדים החירשים לעובדים כבדי השמיעה,
במיוחד לאור העובדה כי בהרבה מקרים כבדי השמיעה אינם רואים את עצמם חלק מעולם החירשים ולכן גם לא מתקשרים עימם..
הביטחון העצמי של אותו בחור כבד שמיעה אשר למרות דיבורו שאינו תמיד ברור ( ובטח גם הביך והקשה עליו לעמוד מול קהל )עומד מול קהל ומדריך בביטחון ומתוך מודעות לקצב ולקשר עין לוודא שהעובדים החירשים והשומעים מבינים אותו ועוקבים אחריו.
כמה כייף אחרי כ"כ הרבה שנים להתרגש ולראות איך החלום הזה, השאיפה הזו, קורמת לה עור וגידים הלכה למעשה.
זה מדהים לראות את התרומה והרווח ההדדיים.
נתקלתי בעובד שומע שלמד את שפת הסימנים מאחת העובדות החירשות מתוך עניין, ועם הזמן החל לשמש גם כמתורגמן בישיבות ובעבודה השוטפת.
אם יורשה לי לצטט שני עובדים שומעים, האחת במפגש עם איציק המנכ"ל שאמרה: "איזה כייף להיות במקום עבודה הטרוגני המשלב עובדים מרקעים שונים: חילוניים ודתיים, שומעים וחירשים, גברים ונשים"
ואחר שאמר: "כשאני רואה את העובדים החירשים פה אני שואל את עצמי שוב ושוב איך זה שלא ראיתי אותם עד היום במרחב הציבורי, במרחב של מקומות העבודה. איפה הם היו עד היום? כמה מעניין וחשוב שהם חלק מהמרחב".
ועובד חירש חדש שהצטרף אמר: "אני גא להיות במקום עבודה שכזה".
אני בהחלט רואה ב"מיטב דש" את החלוץ לפני המחנה ומגשימי חלום של חירשים רבים להשתלב במקומות עבודה עפ"י כשוריהם ולא רק בגלל מוגבלות.
אם גם אתם רוצים לשלב אנשים עם מוגבלויות ורוצים לדעת ולהכיר יותר מוזמנים לפנות אלינו לקבלת הרצאה והדרכה.

כלי נגישות